הנחיה ויזואלית

הנחיה ויזואלית היא שיטה לחשיבה ועיבוד מידע שבאמצעותה אפשר לשפר, לחקור, להבין,
לפתור אתגרים מסובכים, לגשר על פערים, להעביר מסרים בצורה ברורה יותר ולהצית רעיונות חדשים ביחד!
"הדרך הטובה ביותר לחשוב היא עם טוש ביד"

הנחיה ויזואלית

מאז ומעולם שרבטתי, על כל דף ובכל מקום. אני חושבת, נושמת ומבינה את העולם דרך דימויים. תמצאו אותי רושמת כשמקשיבה לשיר, מאיירת כשנוכחת בסדנה מרתקת ושולפת תמונות לחברות שזקוקות להרים לרגע את הראש ולדעת שיש תקווה, ותמיד קיימת תקווה.

אנחנו, בני האדם, מתקשרים דרך דימויים כבר עשרות אלפי שנים, שהן עשרות אלפי שנים לפני המצאת הכתב, שגם הוא בעצם, צורות גרפיות שניתנה להן משמעות. הדימויים מרכיבים את העולם שסביבנו ואם ניקח כל דימוי ונפרק אותו, נקבל צורות גיאומטריות שכולנו מכירים – עיגול, משולש, קו.

הדימוי הוא חלק מצורת החשיבה וההבעה שלנו. רובנו חושבים באופן ויזואלי וזוכרים דרך דימויים. תמונות הן חלק מהחלומות שלנו, אנחנו נזכור רגעים חווייתיים דרך דימויים ואפילו הסמלון (האימוג'י) מראה עד כמה קל לנו ואינטואיטיבי להבין האחד את השני דרך צורות פשוטות שמביעות רגשות, מצבי רוח וסיטואציות.

דימויים ומילים הולכים יחד ככפפה ליד, מחוברים ומשלימים. תמונה שמופיעה לצד טקסט, למשל, תייצר הקשרים חדשים שלא חשבנו עליהם.

לדוגמה, תפוח ועץ.

התפוח יכול להיות על העץ.

התפוח יכול להיות למרגלות העץ.

התפוח יכול להיות לצד העץ.

במילים אחרות, תמונה היא חלק נכבד מהיכולת שלנו לזכור, לתקשר, לחשוב, להבין וגם לפתור בעיות. היא כל כך טבעית לנו ומועילה שלא היתה ברירה אלא להמציא את גישת ההנחיה הויזואלית, שלוקחת את כל ההשפעות הנהדרות של הדימוי החזותי ומביאה אותם לתוך תהליכי לימוד וחשיבה.

במה מדובר?

הנחיה ויזואלית היא גישה המשפרת את התקשורת, ההבנה ושיתוף הפעולה בעזרת דימויים ויזואליים. שיטה זו יכולה לפשט רעיונות מורכבים באמצעות איורים, אייקונים ואמצעים גרפיים אחרים.
היא יוצרת שפה משותפת שעוקפת מחסומים והתנגדויות.
הנחיה ויזואלית מתאימה לקהלי יעד שונים כולל מנהלים ועובדים בארגונים, יזמים ואנשי עסקים, אנשי חינוך והדרכה, מאמנים ומטפלים ואנשים הרוצים לשפר את כישורי התקשורת והחשיבה היצירתית.
הנחיה יצירתית היא כלי רב עוצמה לטיפוח מעורבות, יצירתיות, תקשורת אפקטיבית והטמעת מסרים, ורותמת אנשים וצוותים לפעולה.

מה קורה בתהליך?

הציור מפרק נושאים ותהליכים מורכבים ועוזר לחשוף אפשרויות. מפת החשיבה יוצרת עניין ומעורבות של הקהל. נוצרת סביבה שיחה על החומר ועל החוויה. הסיכום המאויר גם נותן גישה זמינה לחומר הנלמד. בעולם הגדול ובארצנו הקטנה כבר הוכח שהנחיה גרפית הופכת כל תהליך לזכיר, חווייתי, משמעותי ותורמת לפתרון בעיות.

במה משתמשים?

הנחיה ויזואלית לא דורשת יותר מאשר דף, בריסטול או קאפה וטושים. אין צורך בידע בציור או באיורים מורכבים. בהנחיה משתמשים במגוון דימויים מוכרים שקל לנו להבין ומייצגים רכיבים מעולמנו, שהחיבור ביניהם, יוצר הקשרים חדשים. למשל חץ מצביע על תנועה, קו יכול לחבר בין רעיונות, צבע אחיד יכול להצביע על מה שמשותף וכן הלאה.

האם ביחד או לחוד?

הנחיה גרפית מתאימה לקבוצות קטנות, קהלים גדולים וגם מצוינת בתהליך אישי.

היכן ניתן להיעזר בהנחיה הגרפית?

כנסים, קורסים וסדנאות

אני מאיירת את מה שנאמר לעיניכם. האיורים ממחישים את הנלמד ואת התהליך שנוצר. בסוף המפגש מתקבל תרשים ויזואלי של החומר הנלמד והחוויה, שמקל על הקהל לזכור ומאיר את הסדנה באור נוסף ומשלים.

ניתן להזמין הנחיה גרפית גם למפגשים חיים וגם למפגשי זום.

סיעורי מוחות

העלאת שלל הרעיונות ותהליכי החשיבה על הדף באופן גרפי, ממחישה את המחשבות, מגרה את הדמיון והיצירתיות של המשתתפים, מייצרת סדר בתהליך, עוזרת להבין מה הן המטרות ומאפשרת להתבונן אחרת על ההצעות ולשפוך אור על התהליך כולו. מפת החשיבה מצליחה להפתיע ולחדש, ועוזרת במהלך הפגישה וגם בסופה, בתובנות ומסקנות. הנחיה הגרפית טובה לכל סיטואציה בה המשתתפים הם חלק חשוב מהתהליך.

לקבוצות וקהלים גדולים

מתאים למקומות עבודה בזמן ישיבות, כשבונים אסטרטגיה ותהליכי צמיחה, מנסים לפצח ולפתור בעיות, להביא לשינויים ולהטמיע תהליכים. הנחיה גרפית מתאימה לכל תהליך קהילתי ומצוינת למפגשים של שיתוף הציבור, בהם גוף ציבורי, כעירייה, רוצה לייצר שינוי כשהאזרחים הם חלק מהחשיבה על הצרכים והפתרונות.

מפגשים אישיים

סיעור המוחות שאני מציעה נכון גם לפגישות אישיות איתי, בהם נעזר גם בידע שלי בשיווק ואסטרטגיה חזותית וגם בחשיבה הויזואלית כדי לסעור יחד על מה שאתם מבקשים לפתור. אנחנו נשוחח ובנוסף אצייר מפת חשיבה כחלק מהתהליך שתעזור לכם לראות את החלומות, הקשיים, הפעולות שנדרשות וכמובן את הפתרונות האפשריים. מתאים לתהליכי מציאת אסטרטגיה ויזואלית, שיווק חזותי וגם בחשיבה על פיתוח עסק ומציאת מוצרים חדשים.

הכנה למפגש

אני מאיירת באופן שמסביר וממחיש את מה שתבקשו לומר. המידע שנשלח מגיע אל המשתתפים מראש כהכנה לפני פגישה, ישיבה או סדנה.

מוזמנים ליצור קשר

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה

דואר אלקטרוני *
שם *
נייד *
×